Yediyirmidort OGRENCİ
AnasayfaKapıSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Y?l?n bombas?...... (Yak?nda)

Paylaş | 
 

 Açık anahtarlı algoritmalar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MeHmeT
Yediyirmidortadmin
Yediyirmidortadmin
avatar

Aktiflik :
500 / 999500 / 999

Erkek
Kayıt tarihi : 24/12/08
Mesaj Sayısı : 628
Yaş : 25
Nerden : ManisA
İş/Hobiler : DocTor :P
Ruh hali :
Takım :
Rep Gücü :
Madalyalarım :

Kişisel İleti
Yediyirmidort ÖĞRENCİ:
Uyarı Puanı: 0
MesajKonu: Açık anahtarlı algoritmalar   C.tesi Eyl. 05, 2009 10:46 am

Açık anahtarlı algoritmalarAçık anahtarlı algoritmalar
Asimetrik algoritmalar da denilen açık anahtarlı algoritmalar şifreleme için kullanılan anahtarın şifre çözme için kullanılandan farklı olacağı şekilde tasarlanır. Dahası, şifre çözüm anahtarı (en azından makul bir zaman dilimi içerisinde) şifre anahtarından hesaplanamaz. Bu algoritmalara açık anahtarlı algoritmalar denmesinin sebebi şifre anahtarı halka kamuya/genel kullanıma) açılabilir: Bir yabancı bir iletiyi şifrelemek için şifreleme anahtarını kullanabilir, ancak sadece ilgili şifre çözüm anahtarına sahip bir kişi iletinin şifresini çözebilir. Bu sistemde, şifre anahtarına genellikle açık anahtar denir, şifre çözüm anahtarı da genellikle gizli anahtar olarak adlandırılır. Gizli anahtar kimi zaman özel anahtar olarak da adlandırılır, ancak simetrik algoritmalarla karışmaması için bu terim genelde kullanılmaz. Kimi zaman, iletiler gizli anahtar ile şifrelenip açık anahtar ile çözülür; bu elektronik imzalarda kullanılır.


Şifre Analizi
Şifrelemenin bütün esprisi düz metini (veya anahtarı, ya da her ikisini) davetsiz misafirlerden (istenmeyen kişilerden, düşmanlardan, saldırganlardan, rakiplerden) gizli tutmaktır.Şifre analizi anahtarı kullanmadan bir iletinin düz metnini eski haline getirme bilimidir. Başarılı bir şifre analizi düz metini veya anahtarı eski, ilk haline getirir. Bu ayrıca, bir şifre sisteminde yukarıdaki sonuçları veren bir zayıflık da bulabilir.

Algoritmaların Güvenliği
Algoritmadan algoritmaya güvenlik derecesi değişiklik gösterir; bu, kırılmalarının ne ölçüde zor olduğuna bağlıdır. Bir algoritmayı kırmanın maliyeti şifrelenmiş verinin değerinden fazlaysa veya kırmak için gereken süre şifrelenmiş verinin gizli kalması gereken süreden uzunsa büyük olasılıkla güvendesiniz demektir. Tek bir anahtar ile şifrelenmiş veri miktarı algoritmayı kırmak için gereken veri miktarından azsa, yine büyük olasılıkla güvende olduğunuzu gösterir.
“Büyük olasılıkla” çünkü şifre analizinde her zaman yeni gelişmeler/buluşlar
Söz konusudur. Öte yandan, zaman içinde çoğu verinin değeri düşer. Veri değerinin,
bunu koruyan güvenliği kırmanın maliyetinden her zaman için düşük olması
önemlidir.
Algoritma kırmaya ilişkin kategoriler (sertlik derecelerine göre) şu şekilde
sınıflandırılmıştır:
1. Tümden/Tamamen kırma: Bir şifre analisti anahtarı bulur.
2. Kapsamlı azaltım: Bir şifre analisti anahtarı bilmeksizin şifrelenmiş mesajı
çözebilecek denk, alternatif bir algoritma bulur.
3. Örnek (veya kısmi) azaltım: Bir şifre analisti kesişim li bir şifreli metnin düz metnini
bulur.
4. Bilgisel azaltım: Bir şifre analisti anahtar veya düz metine ilişkin kimi bilgilere
ulaşır.
Bu bilgi anahtara ilişkin birkaç ikili, düz metnin formuna ilişkin bazı bilgiler vb. olabilir Bir algoritma, bir şifre analisti, elinde ne kadar çok şifreli metin olsa da iletiyi düz metin haline getirecek kadar bilgiye sahip değilse, koşulsuz bir şekilde güvenlidir. Bir şifreli metinle sınırlı saldırıda, tek tek olası bütün anahtarları deneyip sonuçta çıkan düz metinlerin anlamlı olup olmadıklarına bakılarak, diğer bütün şifre sistemleri kırılabilir. Buna kabagüç (brute-force) saldırı adı verilir Kriptografi daha ziyade kırılması hesaplama olarak olanaksız olan şifre sistemleriyle ilgilenir. Bir algoritma, şu an mevcut olan veya gelecekte mevcut olacak kaynaklarla kırılamıyorsa, “hesaplama açısından güvenli” olarak kabul edilir. “Mevcut
kaynakların tam olarak nelerden oluştuğu ise yoruma açıktır.
Bir saldırının karmaşıklık düzeyi çeşitli yollarla ölçülebilir:
1. Veri karmaşıklığı: Saldırı için girdi olarak gereken veri miktarı.
2. İşlem karmaşıklığı: Saldırıyı gerçekleştirmek için gereken süre. Bu genellikle “iş
faktörü” olarak adlandırılır.
3. Depolama gerektirimleri: Saldırıyı gerçekleştirmek için gereken bellek miktarı. Bir saldırının karmaşıklığı bu üç etmenin asgari olmasına dayanır. Kimi saldırılarda bu üç öge alışveriş halindedir: Daha büyük bir depolama gerektirimi pahasına daha hızlı bir saldırı gerçekleştirilebilir.
Karmaşıklıklar büyüklük sırasına göre ifade edilir. Bir algoritma 2128 düzeyinde bir
işlem karmaşıklığına sahipse, algoritmayı kırmak için 2128 işlemin yapılması gereklidir. (Bu işlemler karmaşık olabilir ve vakit alabilir.) Dahası, saniyede bir milyon işlem yapabilecek hesaplama hızına sahip olsanız ve bu iş için bir milyon paralel işlemci bağlasanız bile, anahtarı çözmeniz 1019 yıl sürecektir.Bir saldırının karmaşıklığı sabitse de (elbette, başka bir şifre analisti daha iyi bir saldırı bulmadıkça) hesaplama gücü (hızı) değildir. Çoğu şifre analiz saldırıları paralel makinalar için mükemmeldir: Görev milyarlarca küçük parçaya bölünebilir ve işlemcilerden hiçbirinin birbiriyle etkileşmesi gerekmez. Günümüz teknolojisi içinde kırılması olanaksız olduğu için bir algoritmayı güvenli olarak ilan etmek riskli bir hareket olacaktır. Sağlam şifre sistemlerinin gelecekte büyük ilerleme kaydetmesi beklenen hesaplama gücüyle kırılmayacak şekilde geliştirilmesi gerekmektedir

_________________
Her Hakkım Saklıdır ®️
|l|lllll|lll||ll||lll
²°¹²¹³ ¹²¹³¹³
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://yediyirmidort.forummum.com
 
Açık anahtarlı algoritmalar
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Yediyirmidort OGRENCİ :: Serbest Kürsü / Genel Kültür-
Buraya geçin: