Yediyirmidort OGRENCİ
AnasayfaKapıSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Y?l?n bombas?...... (Yak?nda)

Paylaş | 

Dil Anlatım 10.Sınıf sayfa 75 cevaplar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
arzum92
Yediyirmidortadmin
Yediyirmidortadmin

Aktiflik :
400 / 999400 / 999

Kadın
Ruh hali :
Takım :
Rep Gücü :
Madalyalarım :

Kişisel İleti
Yediyirmidort ÖĞRENCİ:
Uyarı Puanı: 0
MesajKonu: Dil Anlatım 10.Sınıf sayfa 75 cevaplar   Salı Şub. 24, 2009 6:45 pm

**kefil hikayesini özetleyerek hikayedeki kişi, zaman, ve mekan unsurlarını yazınız?
kişi:meros, kral, kardeş,arkadaşı,bekçi
zaman:3 günlük bir zaman dilimi
mekan:sirokuza şehri ,ormanve değişik bölgeler.
**kişi ,zamanve mekanını hikayedeki olayın oluşmasına ve gelişmesine katkısı nedir?
bunlar olmazsa zaten olay olmaz
**kefil hikayesinde teklik ve çokluk ifade eden isimlere örnek?
meros ,kral ,arkadaş,sular ,yapraklar..
**metinde ler eki almadığı halde çokluk bildiren isimler?
üçümüz
4.etkinlik
bir hatıra metni
Ticaretle iştigal edenlere ithaf olunur.

İlkokul üçüncü sınıftaydım. Erzincan'ın Kemah kazasında trendeki yolculara satış yapanlara özenmiştim. Babam memur olduğu için onu arkadaşlarına karşı mahcup etmemek için trenin arka tarafında yerimi almıştım. Ekspres treni Kemah istasyonunda üç dakika duruyordu. Bu üç dakikada
tahta lokum sandığına yerleştirdiğim kesekağıtlarındaki erikleri ne kadar satarsam o kadar para kazanmış olacaktım.

Alırlar diye zenginlerin seyahat ettikleri yataklı vagon kısmını seçmiştim. Diğer satıcılar da her nedense üçünçü sınıf vagonlar hizasında yerlerini almıştı. Önce titrek ve sesiz, sonra biraz daha bağırarak 'Eriiik!' diye bağırdım. Beni süzen bir beyefendi her halde halimi anlamış olacak ki ücretini sordu ve 'Evladım bir tane ver.' dedi. Neredeyse sevinçten uçacaktım...

Peron olmadığı için kese kağıdını ayak parmaklarımın ucuna doğru yükselerek amcaya uzattım. Ama ne gezer beyefendi camda durmuş, elini lütfen uzatmış ve 'Elime verirsen alırım.' dercesine duruyor. Mümkün değil o ufak boyumla o ele yetişmek. Ama çevik ve atletiktim. Hemen koşup merdivenlere tırmanmaya çalıştım. Kapıda duran Fransız şapkalı 'Wagon Lits' görevlisi parmağını kibirli bir edayla sağa sola sallayarak 'Olmaz' diyordu.

O sırada zaten vakit ilerlemiş olduğu için kara tren acı düdüğünü çaldı... İşte o zaman pencerede duran adama sert bir bakış savurarak erik dolu kutuyu suratına fırlatırcasına demiryolu taşlarına büyük bir hırsla vurdum. Adam donakalmış, hayretler içerisindeyken tren de hızını alarak uzaklaşıp gözden kayboldu. Geride kırık lokum kutusu ve etrafa dağılmış erikler kalmıştı...

Sonradan anladım ki pazarlama hep trendeki adamla satıcı arasında geçen mücadeleymiş. Kime ***
satmaya çalışsak hep o elini lütfen uzatır bizde ona ulaşmaya çalışırız. Ama sandığı kırmak yok...
**kefil
olay:merosun başından geçen macera
kişiler:kral,meros,arkadaşı
zaman:sirokuza şehri
anlatıcı:yazar
**kıbrısın fethi
olay:kıbrısın alınması
kişiler:mustafa paşa, ali paşa
zaman:1500 yıllar
mekan:kıbrıs
**hatıra
olay:trende erik satma
kişiler:yazar,alıcı
mekan:erzincan
zaman:çocukluk dönemi
**bu ortak ögelerin makale ve denemede bulunmaz diğerlerinde bulunur . makale ve deneme bilimsel metin olduğu için bulunmaz . diğerleri edebi metin olduğu için bulunur.

Forum kuralları !!!

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 6.sınıf Matematik Görüntülü konu anlatımları(H.BURDA)
» Indefinite Pronouns
» Mod, medyan
» If Clause Type 1 (1. Tip Şart Cümleleri)
» Denklem Kurma ve Problem Çözümü